Award winning
VOLHOUBARE GROEN ARGITEKTUUR

VOLHOUBARE GROEN ARGITEKTUUR

Volhoubare argitektuur ook bekend as groen argitektuur neem die kern van nuwe konsepte en projekte.Dit is hoofsaaklik te danke aan die feit dat ons huise en geboue 'n beduidende invloed op koolstofvrystellings het…wat natuurlik ons as mens se lewens beinvloed en die manier waarop ons lewe.

Argitek, Heini van Niekerk was een van die top 10 finaliste in die “British Home Awards” wat gehandel het oor die toekoms van behuising en die volhoubare argitektuur daarvan.

Wat is "Eco Green" Argitektuur?….en waarom is volhoubare argitektuur (Sustainable Architecture) so belangrik?

Groen argitektuur, of groen ontwerp, is 'n benadering tot die manier waarop ons bou wat dan ookso die skadelike gevolge van bouprojekte op menslike gesondheid en die omgewing tot die minimum beperk. Die 'groen' argitek of ontwerper poog om lug, water en aarde te beskerm deur omgewingsvriendelike boumateriaal en konstruksiepraktyke te kies

Is belangrik want….
Strukturele defekte versekering van volhoubare argitektuur streef daarna om huise en geboue te bou of op te knap met behulp van 'n kombinasie van energie-effektiewe tegnologie, hernubare materiale en innoverende ontwerp. Hierdie benadering verminder vermorsing en gebruik volhoubare produkte, wat die omgewingsimpak van 'n nuwe ontwikkeling tot die minimum beperk….en dit is natuurlik goed vir jou sak in terme van kostes op die langer duur.

Wat kan die gewone huis eienaar doen?

Begin by regulatoriese maatreëls. Alle nuwe huise moet ‘n gedeelte energie verskaf gaande warm water toevoer wat nie afhanglik mag wees van Eskom of munispale krag nie.

Jy kan begin deur nie heeltemal afhanklik te wees en op munisipale dienste staat te maak nie. Sonder dat die verdeling van dienste 'n invloed op ons lewenstyl sou hê. Dieselfde geld vir kos.

Begin en genereer jou eie elektrisiteit via 'n sonkragstelsel; gebruik gefilterde en dan gesuiwerde boorgatwater vir huisverbruik; en reënwater word vanaf die dak, patio en oprit opgevang en stoor dit in twee 6 000 liter-opbergtenks.
Ligte – Vervang alle ligte met LED’s
LED-beligting verskil op verskillende maniere van gloeilamp en fluoresserend. As dit goed ontwerp word, is LED-beligting doeltreffender, veelsydiger en hou dit langer. LED's is "rigtinggewende" ligbronne, wat beteken dat hulle lig in 'n spesifieke rigting uitstraal, anders as gloeilamp en CFL, wat lig en hitte in alle rigtings uitstraal

Solar: Deep Cycle Batteries vs Litium Ion. 5kw omskakelaar, outomatiese skakelaars
Terwyl dit in gebruik is, skep sonpanele absoluut geen afval of emissies nie. Anders as fossielbrandstofkragsentrales, produseer hulle skoon, hernubare energie uit 'n brandstofbron wat geen opsporing, uitgrawing, vervoer of verbranding benodig nie. Dit is 'n eenvoudiger, goedkoper, skoner en beter energie-oplossing.

Ons glo dat sonkrag teen 2050 die grootste wêreldbron van elektrisiteit kan wees. As 'n skoner, veiliger belegging vir gesinne en ondernemings, kan sonkrag almal help om hul elektrisiteitsrekeninge te verminder, energie-onafhanklikheid te geniet, 'n huis of gebou se waarde te verhoog en wêreldwye emissievlakke te verminder.

Spaar sonpanele u regtig geld?

Dit is egter nie juis nodig om geld te bespaar deur die prys op u elektrisiteitsrekening te verlaag deur die hoeveelheid energie wat u gebruik, te verminder nie. Met sonpanele kan u geld bespaar deur 'n natuurlike energiebron te skep wat u huis kan aanwend.

Enige nadele van sonenergie?

• Kostes…die aanvanklike koste vir die aankoop van 'n sonnestelsel is redelik hoog….
• 5kVA invertor R15000, Lithium Ion Batterye 3.7KW R28000 of 7.4 kilowatt Amps R39000
• Solar Panele – 3200 amp 12V Lead Carbon Battery (Deep Cycle / Heavy Duty) R6000
• Weerafhanklik. Alhoewel sonenergie nog steeds tydens bewolkte en reënerige dae versamel kan word, daal die doeltreffendheid van die sonnestelsel. …
• Berging van sonenergie is duur. …
• Gebruik baie ruimte. …
• Geassosieer met besoedeling…onwaar

Alhoewel sonkrag beslis minder besoedel is as fossielbrandstowwe, bestaan daar wel probleme. Sommige vervaardigingsprosesse hou verband met kweekhuisgasvrystellings. … Vervoer en installering van sonkragstelsels kan ook indirek besoedeling veroorsaak.

• Gas: Beide stoof of geyser
• Herwinning van gryswater - gebruik alle water, behalwe dit uit die kombuis
• Reënwater herwin vanaf u geute
• Onmiddellike waterverwarmers (ook solar) + swembad pompe met solar
• Vensters: Dubbelglasvensters en ondervloerse verhitting, wat deur warm water vanaf 'n verhitte pomp en sonkrag gelei word
• Hydro Phonics -
• Aquaphonics – Talapia Visse, Nitrate, Nitrite, PH 6-8, Amonia – Filters – Bio Filters

Enige projekte wat julle gedoen het wat “Sustainable Architecture” aanspreek?

British Home Awards was ook gepubliseer in die boek “The Key to a Better Place” met een van die Eco-huise wat deur my ontwerp was in die immergewilde nuwe uitgawe wat meer as 30 pragtige innoverende eko-huisontwerpe bied wat dan ook die top 10 was soos gekies vir die British Homes Awards.
GAP Housing – Weskus.

Elandsfontein Myn

Die Elandsfontein-projek aan die Weskus van Suid-Afrika, ongeveer 95 km noordwes van Kaapstad, binne die Saldanhabaai-munisipaliteit net voor Hopefield as jy van Vredenburg af sour y met die motor.

Dit is die wêreld se eerste Groen Volhoubare Myn hier in Afrika waar die kern van alles die eenvoudige beginsel bly van "Niks word gemors nie".

Die doel van ons kliënt was om 'n nuwe standaard te verseker in die groen ontginning van kunsmis en voerminerale. Langtermynbeplanning sluit die vestiging van opvoedkundige, indiensnemings- en kommersiële geleenthede vir plaaslike gemeenskappe in.
U kan meer lees oor hierdie volhoubare nalatenskap wat goed nagevors is deur op hulle web tuistete gaan.

Wat is Ekosisteemdienste en hoe ondersteun die funksionering van stede?

Mense wil graag in 'n veilige omgewing woon, 'n goeie lewensgehalte geniet…en volhoubaar leef. Stede regoor die wêreld het besef dat gesonde en funksionerende ekosisteme binne en om stedelike gebiede sinvol bydra tot hierdie begeertes.

Ekosisteemdienste raak stadsbeperkend nog groter. Ons planeet van 6,5 miljard mense sal binne 21 jaar 'n ekstra 2-miljard stedelike inwoners ondersteun. Die helfte daarvan sal by ons stedelike armes aansluit.

Kan ons land en stedelike ruimtes hierdie groei absorber?

Ons sien twee groot veranderinge - die maklik sigbare verstedeliking en die meer verraderlike natuurlike stelsels wat afgradeer word, word net opgemerk as ons varswater opdroog, die biodiversiteit verpletter, klimaatsveranderinge, grondverdunning en onbesoedelde ruimtes verdwyn.

As geld min is en iemand wil ‘n verskil maak…hoe kan hulle die “Carbon Footprint” verminder?

Neem ‘n boom as ‘n voorbeeld. 'n Enkele boom het die gelykstaande verkoeling van tot tien standaard lugversorgers. Deur die omgewing af te koel, help bome om die normaalweg hoër temperature in stedelike gebiede te verlaag, en maak dit hulle dus gemakliker om in te woon.

Beskawings was nog altyd krities afhanklik van wat ek nou noem, ekologiese dienste. Hierdie dienste voorsien ons voedsel en water, reguleer ons klimaat, ondersteun die lewe op aarde, sowel as nie-wesenlike voordele soos estetiese inspirasie. Dit is natuurlik aanvullend.

Bome voorsien onder meer voedsel, ondersteun plaaslike ekosisteme, verminder lugbesoedeling, help om stormwaterbeheer te bevorder, die kwaliteit van die water te verbeter, dien as koolstofopberging en sorg vir skaduwee.

Groen ruimtes verbeter en verhoog'n goeie uitsig die prys van eiendomme, veral uitsigte oor die verte, water en volwasse bome. Hierdie verhoogde prys is te danke aan Hedonic Value - die waarde wat ons put uit die plesier wat ons uit 'n ervaring of produk kry.

Groen bome in die natuur lewer 'n belangrike bydrae tot die skoonmaak van die lug wat ons almal inasem. Terwyl hul voordele onder meer lugfiltrering is, die lug om hulle koel, die vermindering van geraas, die afloop van stormwater vertraag en die effek van die stedelike hitte-eiland verminder, maak bome ook ons dorpe meer loopbaar en mooier. En met meer wandel…vind meer sosialisering plaasd - en hierdie voordele vir fisiese en geestelike gesondheid dra op geen klein manier by tot die effektiewe werking van die 'n ontwikkeling of dorp as 'n stelsel.

Is daar ander allerdaagse Verminderde gepaardgaande koolstofvoetspoor oplossings ?

Of u nou tuis, werk of speel, werk deur hierdie lys en pas aan by 'n groener leefstyl.
Begin plant: ons kweek gereeld ons eie kruie, hoekom dan nie jou eie groente nie? Begin met 'n klein area en kyk hoe dit groei. Aquaphonic en Hydro Phonics

Kompos organiese afval: Ons herwin reeds papier, plastiek en blikke. Die volgende stap om die hoeveelheid afval wat u na die stortingsterrein stuur te verminder, is om u kos en tuinafval te kompos. Voeg hierdie ekstra voedingstowwe terug in die plaaslike ekosisteem, die voëls en die bye sal baie daarvan hou!

Verhoogde doeltreffendheid: baat by tegnologiese vooruitgang en koop bewustelik elektriese toestelle wat 'n energiedoeltreffendheidsetiket het.

Druppende krane: maak dit reg. En terwyl jy daarby is, sit krane en stortkoppe in met ‘n lare water vloei.
Kry goeie isolasie: hoekom aanhou om die lugversorging of ondervloerse verhitting aan te skakel, en die hoeveelheid steenkoolaangedrewe elektrisiteit wat u beskikbaar het die heeltyd gebruik? Kry goeie insulasie in jou huis om hierdie hoe energie kostes te verminder en te verbeter.

Vleisvrye Maandae: 'n 2003-veldtog om mense se gesondheid en die planeet te verbeter, was nog nooit 'n beter tyd om Maandag vleisvry te maak nie.

Herbruikbare inkopiesakke: soveel plastieksakke beland in ons landskappe en oseane. Moenie die sakke wat u gebruik die geleentheid gee om dieselfde te doen nie. Kry 'n paar herbruikbare sakke en gebruik dit.

Herbruikbare waterbottels: dieselfde beginsel geld; koop 'n goedkoop herbruikbare waterbottel in plaas daarvan om nie-bioafbreekbare plastiekbottels vir eenmalige gebruik te gebruik.
Verhit net genoeg: of u nou water vir koffie verhit, kook of was, verhit die minste hoeveelheid water wat nodig is.

Versamel reënwater: betaal nooit om u tuin nat te maak of om u swembad weer vol te maak nie.
Parkeer een keer: as u werk toe ry, gebruik slegs die motor vir u daaglikse pendel, en stap of fiets na u nabygeleë byeenkomste.

Gaan Stadiger: jy verbrand meer (fossiel) brandstof om dieselfde afstand te dek as jy vinniger ry, en dit is ook duurder.

Lug in: Hou u bande by die regte lugdruk, u motor sal doeltreffender werk.
Luguitlaat: vervang u lugfilters so gereeld soos aanbeveel. 'n Nuwe suurstofsensor alleen kan die brandstofverbruik opmerklik verbeter.

In Slotsom?

Volhoubare argitektuur, konstruksie en natuurlik jou lewenswyse gaan oor veel meer as die materiaal van die beboude omgewing. Geboue en die sosiale, kommersiële en vervoerinfrastruktuur rondom hulle moet op so 'n manier gebou word dat dit op die omgewing en ekonomiese vlak volhoubaar is. Dit moet ook op ‘n sosiale vlak volhoubaar wees en waarde toevoeg tot die lewensgehalte vir die individu en die gemeenskap, sowel as volhoubaar wees in hul eie ekonomiese terme.

Alle sektore van die eiendomslewensiklus kan 'n bydrae lewer tot die vordering van alle vlakke van volhoubaarheid / ”sustainablility”. Daar is baie probleme en uitdagings vir almal wat betrokke is. Die gebiede wat geraak word, is baie en sluit finansiële en regulatoriese maatreëls, onderwys en opleiding, navorsing en plaaslike optrede in.

Bo alles moet geboue bekostigbaar wees en teen 'n ekonomiese koste gebou word wat mense bereid is om te betaal. Volhoubare ontwikkeling is absoluut noodsaaklik vir ‘n volhoubare lewenswyse, maar moet gebalanseer word teen ekonomiese kwessies op langer termyn.
Almal kan ‘n verskil maak.

Geskryf deur Heini van Niekerk

© 1999 - 2024 Heini Van Niekerk Architects |